пʼятниця, 28 серпня 2015 р.

Секційне засідання районного методичного об'єднання, серпень 2015

Засідання №1
Дата проведення: 28 серпня 2015 року, 10.00
Місце проведення: кабінет інформатики Кам'янської ЗОШ №1
Тема засідання: Особливості організації навчально-виховного процесу при вивченні інформатики в 2015-2016 н.р.
1. Аналіз роботи методичного об’єднання вчителів інформатики за минулий навчальний рік та завдання  на 2015-2016 навчальний рік.
2. Погодження та коригування плану роботи РМО на 2015-2016 н.р.
3. Опрацювання інструктивно-методичних рекомендацій щодо викладання інформатики у 2015-2016 н.р.
4.  Аналіз навчальних програм, підручників на 2015-2016 н.р.
5. Особливості викладання інформатики у 4 та 7 класах за новою програмою.
6. Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах
7. Готовність кабінетів до роботи у новому навчальному році, оформлення необхідної документації.

8. Робота блогу районного методичного об’єднання вчителів інформатики Кам’янського району.

Матеріали:
1. Лист МОН України від 26.06.2015 № 1/9-305 «Про вивчення базових дисциплін у загальноосвітніх навчальних закладах у 2015/2016 навчальному році» Завантажити
2. Наказ МОН України від 29.05.2015 № 585 «Про затвердження змін до навчальних програм для загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня» Завантажити
3. Інформатика програма  для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів Завантажити
4. Програма Інформатика 5-9 - Порівняльна таблиця Завантажити
5. Морзе Н.В., Кузьмінська О.Г. Компетентнісні задачі з інформатики Завантажити
6. Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах Завантажити 

Фотозвіт
  

  

пʼятниця, 21 серпня 2015 р.

Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах

ДОДАТОК
До Наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 641

Методичні рекомендації
щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах 
Інформатика
Зорієнтованість навчання інформатики на формування готовності учнів до життя і продуктивної діяльності в умовах інформатизованого суспільства майбутнього має визначати не тільки його зміст, а й світоглядну спрямованість.
Зважаючи на природну зацікавленість учнів новими інформаційними технологіями, використання яких їм доводиться бачити у повсякденному житті, у засобах масової інформації, кіно - та відеофільмах, реалізація завдань, які поставлено перед курсом, на перший погляд не здається надто важкою. З іншого боку, окрім основних результатів навчання слід обов’язково планувати і додаткові, а надто – реалізацію виховних впливів як процесу навчання, так і навчального матеріалу.
Виховання національної самосвідомості при навчанні інформатики, як і навчанні інших навчальних предметів природничого та математичного спрямування, може здійснюватись різними шляхами, з використанням різних методів та форм навчально-виховного процесу. Виховні впливи повинні реалізуватись із максимально можливим використанням мимовільної уваги та мимовільного запам’ятовування, бути органічно пов’язані як із змістом навчального предмету, так і з повсякденним життям.
На прикладі досягнень українських вчених при розробці електронної обчислювальної техніки, літакобудування, суднобудування, а також машинобудування учням має бути показано, що на певних історичних етапах вітчизняна наука та індустрія були на найвищих позиціях, на світовому рівні. Тому цілком доцільним для здійснення виховного впливу на учнів при вивченні інформатики є формування емоційного відношення до навчального матеріалу з боку учнів.
Можна визначити такі основні шляхи здійснення виховних впливів при навчанні інформатики.
1.       Добір фактичного матеріалу виховної спрямованості, який використовується на уроках. Таким матеріалом можуть бути як історичні факти, що свідчать про пріоритет вітчизняної науки на певних напрямках; так і приклади із повсякденного життя, які використовуються при поясненні певних понять.
2.       Персоніфікація досвіду застосування засобів обчислювальної техніки, яка полягає у використанні посилань на відомих учням людей, посиланням на знайомі учням із життєвого досвіду (безпосередньо власного, або опосередкованого) ситуації.
3.       Формулювання навчальних задач у сюжетній формі, з використанням матеріалів (ситуацій, сюжетів тощо) виховного спрямування.
4.       Використання методу проектів із обранням тем, спрямованих на поглиблене вивчення питань, пов’язаних з історією розвитку обчислювальної техніки в Україні, історією, географією, економікою рідного краю, екологією тощо.
Фактичним матеріалом виховного спрямування можуть бути, наприклад, параметри та дати розробки вітчизняної техніки, дані про виробничі галузі України, геополітичні об’єкти. На уроках інформатики можливе використання фактичного матеріалу, спрямованого на патріотичне виховання, не тільки з історії розвитку  інформатики в Україні та про внесок вітчизняних учених у розвиток світової науки. Фактичний матеріал з інших галузей науки і техніки, навіть літератури та мистецтва може бути використаний на уроках інформатики. Такий матеріал доцільно використовувати як набори даних, описи реальних об’єктів при вивченні тем, пов’язаних з побудовою моделей, формуванню та аналізу баз даних, роботи з електронними таблицями – практично для кожної з тем шкільного курсу інформатики можна підібрати відповідне фактичне наповнення, орієнтоване на виховання національної самосвідомості.

Правильне подання фактичного матеріалу полягає у поступовому підведенні учня до висновків, запланованих як цілі навчання (основні та побічні, у т.ч. — виховання національної самосвідомості). 

четвер, 20 серпня 2015 р.

Рекомендації до початку нового навчального року від методистів Черкаського ОІПОПП

У журналі "Педагогічний вісник" №3.2015 надруковано методичні рекомендації до нового навчального року.
До уваги вчителів інформатики - стаття Шемшура В.М. "Науково-методичний супровід впровадження інформаційних технологій в освіті"
  
   

пʼятниця, 14 серпня 2015 р.

Веб-конференції від Національної академії педагогічних наук України


2.jpg

25-28 серпня 2015 року Національна академія педагогічних наук України проводить для вчителів веб-конференції в режимі он-лайн трансляції. 
Під час цих заходів на підставі методичних рекомендацій, підготовлених МОН спільно з НАПН України, будуть висловлені поради учених академії щодо змісту загальної середньої освіти, розвантаження навчальних програм, які рекомендовані міністерством, коментарі до змісту нових підручників, що запроваджуються цього навчального року, а також ознайомлення освітян із новітніми досягненнями педагогіки. 


Зокрема, вчителям інформатики пропонується 26 серпня 3 14.00 до 15.00 прослухати виступ на тему "Методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу з інформатики у 2015 -2016 н.р.". 
Доповідачі: 

  • Лапінський Віталій Васильович, провідний науковий співробітник відділу математичної та інформатичної освіти Інституту педагогіки, кандидат фізико-математичних наук, доцент;
  • Карташова Любов Андріївна, старший науковий співробітник відділу математичної та інформатичної освіти Інституту педагогіки, доктор педагогічних наук, професор;
  • Руденко Віктор Дмитрович, провідний науковий співробітник відділу математичної та інформатичної освіти Інституту педагогіки, кандидат педагогічних наук, доцент

Для учнів: завантажуємо електронні комплекти підручників

У інтернеті з’явилась онлайн-бібліотека, де можна скачати шкільні підручники для учнів усіх класів. У підбірці книжки розподілені по класах. Вони відскановані у форматі pdf та скачуються єдиним архівом для кожного класу.
  “Разом з волонтерами ми зібрали усі рекомендовані Міносвіти підручники. Тобто буде не одна книжка з математики чи мови, а декілька. Це зумовлено тим, що у різних школах є різні навчальні програми. Ми ж хотіли зробити універсальну річ для всіх батьків і школярів”, – розповів один з координаторів ініціативи Сергій Бендяз.
   Він розповів, що до створення безкоштовної бібліотеки їх спонукала постійна проблема з нестачею підручників: щороку у школах не вистачає книг і батьки змушені їх купляти за власний кошт.

Методичні рекомендації щодо використання навчальної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах при вивченні предметів інваріантної складової навчального плану у 4 та 7 класах 2015/2016 навчального року.

Інформатика

У разі складнощів із забезпеченням 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів підручниками, для вивчення навчального матеріалу на уроках інформатики рекомендується використовувати таку навчальну літературу:
  • «Інформатика 7 клас. Робочий зошит» (авт. Ривкінд Й. Я., Лисенко Т. І., Чернікова Л. А., Шакотько В. В., вид-во «Генеза»);
  • «Інформатика. 7 клас. Практичні роботи і завдання для тематичного оцінювання» (авт. Ривкінд Й. Я., Лисенко Т. І., Чернікова Л. А., Шакотько В. В., вид-во «Генеза»);
  • «Інформатика. 7 клас. Книжка для вчителя» (авт. Коршунова О. В., вид-во «Генеза») з календарним плануванням, теоретичним матеріалом, орієнтовним плануванням уроків, методичними рекомендаціями);
  • «Зошит для практичних робіт і практичної діяльності з інформатики. 7 клас» (авт. Морзе Н. В., Барна О. В., Вембер В. П., Кузьмінська О. Г., ВД «Освіта»);
  • Підтримка курсу «Інформатика. 7 клас» (авт. Морзе Н. В., Барна О. В., Вембер В. П., Кузьмінська О. Г.) на сторінці http://inf7-m.blogspot.com/ ;
  • Онлайновий інтерактивний підручник "Інформатика. 7 клас". (авт. Завадський І. О., Палюшок Л. В., Манько Н. М.) на сторінці http://itknyga.com.ua


Теми навчальної програми з інформатики для учнів 5-9 класів
(7 клас)
Посібники та ресурси
Електронне листування 
(4 год.) 
Посібник «Інфомандри. 6 клас» (авт. Казанцева О. П., вид-во BHV)
Моделювання (3 год.)
Навчальний посібник для учня: «Інформатика. 6 клас» (авт. Коршунова О. В.)
ПЗ «Шукачі скарбів. ІІ рівень» (вільно поширюване)
ПЗ  «Моделювання» (хмара тег) http://yakistosviti.com.ua/uk/Serednja-shkola-Informatika (вільно поширюване)
Алгоритми з повторенням і розгалуженням (9 год.)
Навчальний  посібник для учня «Інформатика. 6 клас» (авт. Коршунова О.В., ВД «Весна»)
2. Посібник «Інфомандри. 6 клас» (авт. Казанцева О. П., вид-во BHV)
Табличний процесор (8 год.)
1. Посібник «Інфомандри. 6 клас» (авт. Казанцева О. П., вид-во BHV)
2. «Microsoft Excel у профільному навчанні» (авт. Завадський І. О., Забарна А. П., вид-во BHV, 2011)

Розв’язування компетентнісних задач
 (4 год.)
«Зошит для практичних робіт і практичної діяльності з інформатики. 7 клас» (авт. Морзе Н. В., Барна О. В., Вембер В. П., Кузьмінська О. Г.)

Виконання індивідуальних навчальних проектів, в тому числі з використанням програмних засобів навчального призначення (математика, фізика,  хімія, біологія, географія, тощо) (4 год.)

«Зошит для практичних робіт і практичної діяльності з інформатики. 7 клас» (авт. Морзе Н. В., Барна О. В., Вембер В. П., Кузьмінська О. Г.)